AramaZeynep Deniz AkademiZeynep DenizDansKoleksiyonAkademiKişisel GelişimPinterestFacebookTwitterİletişim
ZEYNEP DENİZ AKADEMİ
ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI
ATÖLYE FOTOĞRAFLARI
İLHAM KAYNAKLARI
TARZ SAHİBİ KADINLAR
Moda Tasarımcıları ve Teknik Çizim
Yaptığın İşi Sev, Sevdiğin İşi Yap
Moda Tasarımcısı ve Stilist
 

TARZ SAHİBİ KADINLAR

 
 

Modayı takip etmek mi, kendi stilini/tarzını oluşturmak mı?

Moda, kelime anlamıyla toplumun tüketim trendlerini belirleyen tüketim anlayışı olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer anlamı da, belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, birşeye karşı gösterilen aşırı düşkünlüktür. Latince “Modo” kelimesinden gelir, “hemen şimdi” anlamı taşır.
Hepimizin bildiği, duyduğu, bir şekilde kendimize göre takip ettiği, kimi zaman hoşumuza giden, kimi zaman şaşırtan bir kavram.

Bir moda tasarımcısı olmama rağmen, koleksiyonumu hazırlarken ve giyinirken modayı ve trendleri takip etmem. Çünkü ben kalıcılığa, karaktere, sağlam bir duruşa, kısaca tarz sahibi olmaya inanırım. Bir kıyafeti moda olduğu için değil, sevdiğim, beğendiğim, içinde kendimi iyi, rahat ve güzel hissettiğim için giyerim. Bence tarzıyla, duruşuyla, giydiklerinin içinde kendini rahat ve iyi hisseden bir kadın daha çok akılda kalır ve iz bırakır.

Kendi koleksiyonumu hazirlarken ve “ZEYNEP DENIZ” markasını yaratırken de bu düşünceden yola çıkarak “dönüşebilen,zamansız, mekansız, bedensiz” kıyafetler tasarlayıp, tarz sahibi kadınlara hitab etmeyi hedefledim. Benim tasarımlarımı giyip kendi tarzıyla kendi kişiliğini eklesin, zenginleştirsin, aksesuarlar kullansın, kendi tarzı olan ayakkabılar giysin, benim tasarımlarımın içinde kendini “evinde” hissetsin istedim. Gün içinde, sokakta, ofiste aynı zamanda da akşam bi yemekte ya da partide aynı kıyafeti giyebilsin, ufak dokunuşlarla, aksesuarlarla farklı görüntüler elde edebilsin istedim. Sade ve kullanışlı modeller tasarladım ki her daim kullanılabilsin, hiç “moda”sı geçmesin.

Moda geçiciyken, tarz kalıcıdır.

Ünlü modacı Chanel bu konuyla ilgili çok güzel bir örnektir. Chanel deyince modayla az çok ilgisi olan herkesin gözünün önünde bir imaj belirir. Bundan yirmi sene önce aldığınız bir Chanel kıyafeti bugün bile rahatlıkla giyebilirsiniz. Chanel marka giysiler giyen kadınların hayat tarzıyla ilgili bir fikir sahibi olabilirsiniz. Kullandığı kumaşlarla, renklerle, aksesuarlarla ve kalıplarıyla Chanel tamamen kendi özgü tarzı olan bir tasarımcıydı. Bu özelliklerinden dolayı da bugün bile, markanın kurucusu hayatta olmadığı halde, Chanel markası tarzını devam ettirebiliyor.

Chanel’in moda ve tarz konusuyla ilgili birçok özlü sözü de vardır..

“Fashion fades, only style remains the same.” Yani,
“Moda kaybolur gider,sadece stil aynı kalır.”

“In order to be irreplaceable, one must always be different.” ...
” Vazgeçilmez olmak için her zaman farklı olmak gerek.”

Tarz sahibi kadınlar/insanlar, giydikleriyle, taktıklarıyla, duruşlarıyla, saç modelleri, makyajlarıyla dünyaya bir mesaj verirler. Önceliklerini ifade ederler. Ben buyum, bu dünyada ben de varım. Sevgiyi saygıyı hakediyorum derler. Karakterleri, yaşam tarzları, hayata bakışları hakkında ipucu verirler. Baktığınızda az çok bir fikir sahibi olursunuz o kadının hayat tarzıyla ilgili. En önemlisi de özgüvenli kadınlardır tarz sahibi kadınlar. Kendini tanıyan, bilen ve kabul eden kadınlardır. Güçlüdürler, cesurdurlar. Hayata karşı dimdik dururlar.

Sokakta tarzı olan bir kadın gördüğümde işte hep bunları düşünürüm. Yanından geçerken gülümser, saygıyla selamlarım. Her kadının gücünü farketmesi, hayata karşı dimdik durması, tarzıyla, stiliyle varolması dileğiyle...

Zeynep Deniz

www.zeynepdeniz.com
www.zeynepdeniz.net
instagram: shopzeynepdeniz  / zeynepdenizillustrations
Facebook: Shopzeynepdeniz / ZeynepDenizAkademi