AramaZeynep Deniz AkademiZeynep DenizDansKoleksiyonAkademiKişisel GelişimPinterestFacebookTwitterİletişim
ZEYNEP DENİZ AKADEMİ
ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI
ATÖLYE FOTOĞRAFLARI
İLHAM KAYNAKLARI
TARZ SAHİBİ KADINLAR
Moda Tasarımcıları ve Teknik Çizim
Yaptığın İşi Sev, Sevdiğin İşi Yap
Moda Tasarımcısı ve Stilist
 

Moda Tasarımcıları ve Teknik Çizim

 
 

Çizim, bir tasarımcının kendini ifade ediş şeklidir. Kendini ne kadar sade ve net ifade ederse, istediği sonuç o kadar iyi olacaktır. Aslında hayatın her alanında öyle değil midir? :)

 

Moda ilüstrasyonuyla teknik çizim çok farklı şeylerdir. Moda ilüstrasyonu, tasarımcının tasarladığı giysiyi bir manken üzerinde, giyilmiş olarak göstermesi,  teknik çizim ise giysinin konstrüksüyonu, nasıl dikileceği, kupları, pensleri, fermuarı, düğmesi, vs  gibi tüm detaylarının birebir gösterildiği çizimdir.

 

Tasarımcının tasarladığı giysinin kalıbını genellikle bir modelist çıkartır. Bu yüzden modelistin teknik çizimi çok iyi okuyup anlayabilmesi, tasarımcının tam istediği şekilde kalıbını çıkartabilmesi için çok önemlidir. Yani tasarımcı, teknik çizimiyle nasıl bir model tasarladığını çok iyi anlatmalıdır.

 

Teknik çizimde modelin hem önü hem arkası gösterilir, tüm teknik detaylar çizimin üzerine yazıyla yazılır. Teknik çizim kağıdına bakan modelistin kafasında hiç soru işareti olmamalıdır. Hatta bazı firmalarda ölçü tabloları da tasarımcı tarafından hazırlanır. İşin tasarım kısmı kadar, sunumu ve çizimi de çok önemlidir. Her tasarımcı çok iyi ilüstrasyon yapamayabilir ama her tasarımcı çok iyi teknik çizim yapabilmeli, yaptığı tasarımı net bir şekilde anlatabilmelidir.

 

FIT (Fashion Institute of Technology) de moda tasarımı eğitimi aldığım yıllarda çok değerli eğitmenlerimiz bizi bu konuda çok iyi eğitip bilinçlendirmişlerdi. Yıllar sonra bile hepsine minnettarım.

 

Kendi eğitmenlerimden aldığım bayrağı şimdi de öğrencilerime aktarmaya çalışıyorum. Özel ders verdiğim öğrencilerimle hem ilüstrasyon hem teknik çizim çalışmaları üzerinde önemle duruyor, işin püf noktalarını, pratik çözümlerini detaylıca anlatıyorum.

 

Sevgili moda tasarımcıları, tasarım öğrencileri, eğitmenleri, iş hayatında teknik çizimin önemini anlamanız, anlatmanız, bilinçlenip bilinçlendirmeniz dileğiyle...

www.zeynepdeniz.com
www.zeynepdeniz.net
instagram: shopzeynepdeniz  / zeynepdenizillustrations
Facebook: Shopzeynepdeniz / ZeynepDenizAkademi