AramaZeynep Deniz AkademiZeynep DenizDansKoleksiyonAkademiKişisel GelişimPinterestFacebookTwitterİletişim
ZEYNEP DENİZ AKADEMİ
ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI
ATÖLYE FOTOĞRAFLARI
İLHAM KAYNAKLARI
TARZ SAHİBİ KADINLAR
Moda Tasarımcıları ve Teknik Çizim
Yaptığın İşi Sev, Sevdiğin İşi Yap
Moda Tasarımcısı ve Stilist
 

Yaptığın İşi Sev, Sevdiğin İşi Yap

 
 

On yaşında “ben büyüyünce tasarımcı olucam” diyerek moda tasarımına gönül vermiş biri olarak, küçük yaşlardan beri giysiler, çizimler, kıyafetler, kumaşlar ve renklerle haşır neşirim. Bugünkü tecrübelerimle ve bilincimle, tüm tasarım öğrencilerine, bu işe gönül vermiş kişilere şunu söyleyebilirim ki; “Yaptığınız işi sevin, sevdiğiniz işi yapın ve asla pes etmeyin.” 

Aslında bu söylediğim her meslek ve herkes için geçerli. Her işin kendine göre zorlukları ve kolaylıkları var.

 

 Hiç birşey dışarıdan göründüğü gibi değil.

 

Moda dünyası dışarıdan bakınca aman ne güzel, rengarenk, ne zevkli, heyecanlı, keyifli gibi görünebilir fakat bir de madalyonun öbür yüzü var. O üzerinizdeki kıyafetler sizin giyebileceğiniz aşamaya gelene kadar ne yollardan, ne ellerden, ne gözlerden geçiyor. Üzerinde emek ve göz nuru var hepsinin. Kumaşından ipliğine, düğmesinden ölçülerine kadar her bir detayı ilgi ve emek istiyor.

 

Emek vermeden hiç birşey olmuyor, hiç birşey olunmuyor.

 

İnsan sevmediği birşeye de emek vermiyor, içinden gelmiyor çünkü. Sevdiğin işi yapıyorsan da zaten aşkla yaptığın için zorluklar karşısında kolay yılmıyor, pes etmiyorsun.

 

Üniversitelerin moda tasarımı bölümlerinde okuyan öğrencilerin dikiş, kalıp, çizim, drapaj gibi konularda zorlandıklarını hatta bazen yıldıklarını biliyorum. Evet kolay değil. Emek, çalışma, dikkat ister. Fakat iyi bir tasarımcı olmak için bunları iyi bilmek gerek. Belki şimdi zorlanıyorsunuz ama ileride bu eğitimlerin faydasını görürsünüz mutlaka. En kötü, size disiplin ve hayat dersi olarak geri döner. Çalışmaktan emek vermekten kaçmayın.

 

Başarının kestirme yolu yok. Asansörle değil, merdivenlerle çıkılıyor oraya. Kendinize yatırım yapın. En önemlisi de sevdiğiniz işi yapın, yaptığınız işi sevin...

 

www.zeynepdeniz.com
www.zeynepdeniz.net
instagram: shopzeynepdeniz  / zeynepdenizillustrations
Facebook: Shopzeynepdeniz / ZeynepDenizAkademi