AramaZeynep Deniz AkademiZeynep DenizDansKoleksiyonAkademiKişisel GelişimPinterestFacebookTwitterİletişim
ZEYNEP DENİZ AKADEMİ
ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI
ATÖLYE FOTOĞRAFLARI
İLHAM KAYNAKLARI
TARZ SAHİBİ KADINLAR
Moda Tasarımcıları ve Teknik Çizim
Yaptığın İşi Sev, Sevdiğin İşi Yap
Moda Tasarımcısı ve Stilist
 

Moda Tasarımcısı ve Stilist

 
 

Yıllardır bir kavram karmaşasıdır gidiyor. Stilistlik kursları, iş ilanlarında stilist arayışları, vs. Allah aşkına şu işe bir açıklık getirelim.

Türkiye’de “stilist” denince, kıyafet tasarlayıp çizen kişi olarak biliniyor. Stilistlik kurslarında da sadece işin çizim kısmı öğretiliyor. Üstelik bunun ne derece ne kadar iyi ve verimli öğretildiği de ayrı bir tartışma konusu.

 

Stilist kelimesi, ingilizce “stylist” kelimesinden gelir, o da “style”dan. Stil yapandır. Yani mesela moda dergilerinin fotoğraf çekimlerinde kombinasyonları yapan kişi. Prada ayakkabılar, üzerine DKNY elbise, MiuMiu çanta, vs. Tüm bu parçaları alıp kombinleyen ve stil yaratan kişiye “stylist” denir.,

Moda tasarımcısı ise, giysi tasarlayan kişidir. Dikiş, kalıp, drapaj, çizim, teknik çizim bilmeyen kişiye Moda tasarımcısı denmez. Bir kıyafet tasarlamak için, o giysinin nasıl dikileceğini, fermuarının nerede olması gerektiğini, kumaşının ne olması gerektiğini, ölçülerini, teknik detaylarını, tasarımcının bilerek tasarlaması, tespit etmesi gerekir.

 

Sadece çizim yaparak, teknik bilgiye sahip olmadan tasarım yapılamaz. Tarifle, anlatmayla, dergiden resim göstermeyle, işte bu çizime benzer bişey olsun diye terziye ya da modeliste anlatmaya çalışmakla moda tasarımcısı olunmaz. Kimse kusura bakmasın. Sadece çizim yapan birisi moda tasarımcısı değildir. Olsa olsa “çizer” dir, ilüstratördür.

 

Yani aslında stilist, moda tasarımcısının yarattığı parçaları alıp kombinleyendir.

 

Şimdi artık netleştirdiğimize göre, lütfen anlayanlar anlamayanlara anlatsın :) Moda tasarımcısı ve stilist arasındaki fark öğrenilsin.

 

www.zeynepdeniz.com
www.zeynepdeniz.net
instagram: shopzeynepdeniz  / zeynepdenizillustrations
Facebook: Shopzeynepdeniz / ZeynepDenizAkademi